Urszula Piwnicka i Andrzej Kalinin


Piąta edycja Festiwalu „Galicja”

Utwory Jana Kiepury w Operze Lwowskiej

8 czerwca w Operze Lwowskiej odbył się koncert utworów, wykonywanych niegdyś przez legendę polskiej i światowej sceny operowej, operetki oraz filmu – Jana Kiepurę oraz przez jego żonę Martę Eggerth. Wystąpili Andrzej Kalinin (urodzony w Rosji, śpiewający we Wrocławiu), Urszula Piwnicka, Dariusz Stachura – z Polski oraz Roman Trochymuk, solista Opery Lwowskiej. Artystom akompaniowała orkiestra Opery Lwowskiej pod batutą Mychajły Dudczaka.

Publiczność, zgromadzoną na koncercie powitał Konsul Generalny RP we Lwowie Ambasador Wiesław Osuchowski oraz dyrektor festiwalu wielokulturowego „Galicja”, pani Krystyna Szmeruk.

„Jan Kiepura kochał ten teatr, kochał tę publiczność. To tutaj z balkonu śpiewał dla swoich kochanych lwowiaków, jak również z balkonu znanego hotelu George. To znakomita okazja, żeby dzisiaj posłuchać pieśni, które wykonywał. Cieszę się, że na tej sali jest również znana rodzina Dzieduszyckich” – powiedział Konsul Wiesław Osuchowski. Pan Ambasador podziękował pani Krystynie Szmeruk za zorganizowanie już piątej edycji festiwalu Galicja.

„Niech mi będzie wolno przywitać wszystkich Państwa na tej piątej, specjalnej edycji Festiwalu Galicja, w imieniu organizatora Fundacji Dziedzictwo. Dzisiejszy koncert otwiera tegoroczną edycję. W ramach poprzednich edycji gościliśmy również we Lwowie, m.in. w Operze Lwowskiej, na deskach teatru, na scenie plenerowej, w galeriach, muzeach, instytucjach, placówkach naukowych. Wrażenia, jakie Festiwal pozostawił we wspomnieniach, w sercach publiczności zarówno ukraińskiej, jak i polskiej, są zasługą nie tylko organizatora, ale także naszych współorganizatorów i partnerów, również we Lwowie – urzędu miejskiego, władz wojewódzkich, Polskiego Konsulatu Generalnego we Lwowie, dyrektorów poszczególnych placówek kulturalnych i naukowych we Lwowie. Mam nadzieję, że również tegoroczna edycja Festiwalu pozostawi niezapomniane, niezatarte wspomnienia. Pozostaje mi zaprosić wszystkich Państwa do wzięcia udziału w pozostałych imprezach artystycznych Festiwalu Galicja, który będzie się odbywał w dziewięciu miejscowościach regiony podkarpackiego” – oświadczyła pani Krystyna Szmeruk. W tej „wędrownej imprezie” będą uczestniczyć artyści z Austrii, Niemiec, Czech, Izraela, Rumunii, z Ukrainy i oczywiście – z Polski. Prowadzący koncert Zofia Iwanowa i Zbigniew Chrzanowski wprowadzili widzów w temat imprezy. Na początku pan Zbigniew opowiedział o tym, jak w styczniu 1925 r. Jan Kiepura przyszedł z listem do dyrektora Opery Lwowskiej, Ludwika Czarnowskiego i w tym teatrze rozpoczął swoją karierę artystyczną. Wydarzyło się to 15 stycznia 1925 r. Jan Kiepura zaśpiewał partię tytułową w operze Charlesa Gounoda „Faust”. Dopiero później, miał miejsce debiut w Warszawie. Ten wybitny śpiewak nie chciał być „drugim Caruso”, chciał być „pierwszym Kiepurą”. I to mu się w zupełności udało!

Zostały wykonane utwory z repertuaru Jana Kiepury oraz jego żony Marty Eggerth. Urszula Piwnicka i Dariusz Stachura wykonali duet z operetki Imre Calmana „Hrabina Marica” („Ach, jedź do Varaschdine…”). Andrzej Kalinin wykonał arię „Twoim jest serce me” z operetki Ferenca Lehara „Kraina uśmiechu” Oczywiście, nie mogło zabraknąć duetu „Usta milczą, dusza śpiewa…” z operetki „Wesoła wdówka” tegoż kompozytora. Przebój Jana Kiepury „Ninon” („Ach, uśmiechnij się…”), który do filmu „Lied einer Nacht” skomponował Bronisław Kaper, wspaniale wykonał Andrzej Kalinin. Dariusz Stachura i Roman Trochymuk z dużym temperamentem i artyzmem, na bis zaśpiewali duet „Funiculi, funicula” Luigiego Denzy. Urszula Piwnicka i Andrzej Kalinin zaśpiewali duet także duet Silwy i Edwina o nazwie „Tłumy fraków” z operetki „Silwa” Imre Calmana. Andrzej Kalinin i Dariusz Stachura wspólnie zaprezentowali utwór „Granada”. Natomiast Urszula Piwnicka pięknie wykonała arię Giuditty - „Kto me usta całuje” – z operetki F. Lehara o takim samym tytule. Nie mogło, oczywiście zabraknąć utworu „O sole mio” oraz „arii balkonowo-dachowej” Jana Kiepury - „Brunetki, blondynki”, którą z dużym poczuciem humoru, przekomarzając się, zaśpiewali Andrzej Kalinin i Dariusz Stachura.

Urszula Piwnicka, Andrzej Kalinin, Dariusz Stachura i Roman Trochymuk wspólnie zaśpiewali arę „Libiamo” z opery G. Verdiego „Traviata”. Zabrzmiało to tak pięknie, że publiczność nagrodziła artystów burzą oklasków, po czym zaśpiewali oni na bis. Jako ostatni utwór (także bisując) ta wspaniała czwórka wykonała „kuplety Barinkaja” – „Wielka sława – to żart” z operetki „Baron Cygański” Johanna Straussa. Długie, niemilknące brawa, owacje na stojąco podarowała artystom publiczność lwowska. Do zobaczenia!

Irena Masalska, Maria Basza
Foto Maria Basza
(Gazeta Lwowska)


Data utworzenia strony: 2007-06-13

Powrót
Licznik