Lwowskie zaduszki
Anno Domini 2006

Dzieje twej ziemi na grobowcach czytaj

SZANOWNI PAŃSTWO,

Zwracamy się z apelem o wsparcie i włączenie się do naszej akcji „Światełko dla cmentarza Łyczakowskiego”.

Jest to część programu „Ocalić od zapomnienia”, którego celem jest przypomnienie wspaniałych i wielkich postaci, ludzi kultury, nauki, i sztuki spoczywających na lwowskich cmentarzach. Częścią programu są audycje zaduszkowe „Polskiego Radia Lwów” oraz zbiórka zniczy o którą apeluje w Kraju i we Lwowie Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej.

W dniu Wszystkich Świętych - 1. listopada zebrane znicze zapalone zostaną na lwowskich cmentarzach.
W całej Polsce tego dnia cmentarze, miejsca gdzie spoczywają wybitni Polacy, zapłoną łuną zniczy. Pamięć o grobach świadczy nie tylko o szacunku dla zamarłych. Jest także świadectwem ciągłości pamięci narodowej i narodowej wspólnoty. W roku ubiegłym dzięki rodakom w Polsce na każdej mogile na cmentarzu Łyczakowskim zapłonęło światełko pamięci.
W tym roku również apelujemy do Was o wsparcie inicjatywy i przyłączenie się do zbiórki zniczy przeznaczonych na lwowskie cmentarze.

UWAGA

NA TERENIE POLSKI ZNICZE MOŻNA ZAKUPIĆ W FIRMIE „BISPOL” sp. z o.o., PŁACĄC ZA ZAKUPIONE ZNICZE PRZELEWEM.
KONTAKT: DZIAŁ SPRZEDAŻY FIRMY +48 17 225 30 13

Organizatorzy:

  • Radio Lwów
  • Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie
  • Data utworzenia strony: 2007-10-25





    1 listopada 2007 we Lwowie odbyła się akcja

    „Światełko pamięci dla cmentarza Łyczakowskiego”.

    Do najważniejszych miejsc pochówku zmarłych zasłużonych Polaków należy Cmentarz Łyczakowski we Lwowie. 1 listopada na wszystkich grobach cmentarza Łyczakowskiego i cmentarza Orląt Lwowskich zapłonęły znicze uzbierane dzięki rodakom z Polski. Do Lwowa przywieziono około 30 tysięcy zniczy, które zebrano w kilkunastu polskich miejscowościach.

    Po raz drugi akcję organizują Konsulat Generalny RP we Lwowie i Polskie Radio Lwów. Jest to część programu „Ocalić od zapomnienia”, którego celem jest przypomnienie wspaniałych i wielkich postaci, ludzi kultury, nauki, i sztuki spoczywających na lwowskich cmentarzach. Audycje zaduszkowe „Polskiego Radia Lwów” są emitowane od 4 lat, natomiast zbiórka zniczy, o którą apeluje w Kraju i we Lwowie Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej odbywa się po raz drugi. W tym roku znicze zbierano na Podkarpaciu, ale również do akcji przyłączyli się mieszkańcy innych regionów. W wielu miejscowościach zbiórkę zniczy organizowali harcerze. We Lwowie znicze były zbierane też w polskich szkołach.

    W dniu Wszystkich Świętych - 1. listopada zebrane znicze zapalono na lwowskich cmentarzach. W akcji brali udział Polacy mieszkający we Lwowie – przedstawiciele organizacji polskich, uczniowie polskich szkół, studenci-stypendyści fundacji „Semper Polonia”.


    Tekst i fotografie: Beata Kost

    Informacja ze strony Konsulatu Generalnego RP we Lwowie

    W ramach obchodów Dnia Wszystkich Świętych Konsulat Generalny RP zorganizował po raz drugi akcję „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”, w czasie której na zapomnianych grobach tej polskiej narodowej nekropoli zapalono ponad 25 000 zniczy. Podobnie jak w roku ubiegłym współorganizatorem przedsięwzięcia było Towarzystwo Polskie Radio Lwów. W odpowiedzi na apel Konsula Generalnego RP skierowany do miast Województwa Podkarpackiego symboliczne światełka pamięci - znicze zostały ofiarowane przez uczniów szkół oraz samorządy Przemyśla, Rzeszowa, Jarosławia, Sanoka i Łańcuta. Zapalenie tak wielkiej liczby „światełek pamięci” byłoby niemożliwe bez masowego udziału lwowskich Polaków, w tym szczególnie studentów, uczniów obydwu szkół z polskim językiem nauczania we Lwowie, członków lwowskiego Oddziału PTTK oraz lwowskich harcerzy. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy Cmentarz Łyczakowski po raz drugi od zakończenia II wojny światowej w Dniu Wszystkich Świętych zapłonął tysiącami światełek. Akcja spotkała się z pozytywnym przyjęciem lwowskiej opinii publicznej, podkreślano ogromną skalę przedsięwzięcia oraz fakt, iż świeczki ustawiono na wszystkich grobach, bez względu na narodowość spoczywających tam osób.





    Fotoreportaż Grażyny Basarabowicz

    Patrz także: Zdjęcia Katarzyny Łozy


    Data modyfikacji strony: 2007-11-20


    Powrót
    Licznik